Terhesség és szájhigiéne

Terhesség és szájhigiéne

A kismamák és a babák egészséges fogaiért

A fogak és az íny gondozása terhesség alatt

Tudja-e, hogy a terhes anyák fogainak és fogínyének állapota a baba egészségét is befolyásolja?

A fertőzések a következő terhességi komplikációkat okozhatják:

  • vetélés
  • koraszülés
  • fejletlen, kis súlyú újszülött világrajövetele

A koraszülések kb. 50 %-át a különböző eredetű fertőzések okozzák. Az elhanyagolt szájhigiéne következtében ínygyulladás alakul ki, az ínygyulladást okozó baktériumok pedig a méhlepényen keresztül károsíthatják a magzatot. A terhesség alatt bekövetkező hormonális változások fokozzák az ínygyulladás kockázatát. Az ösztrogén és progeszteron szint emelkedése miatti ínyduzzanat elősegíti az ínygyulladást, valamint a fogágybetegséget előidéző kórokozók szaporodását is. Az íny állapotának változása legkifejezettebben a második és a nyolcadik hónap között észlelhető. A hormonális változások fokozzák a plakkbaktériumok iránti érzékenységet, ezáltal a már meglévő ínygyulladás tovább fokozódik. A fentiek miatt is rendkívül fontos, hogy a leendő édesanyák fokozott figyelmet fordítsanak a szájhigiénére.

Ínybetegségek kialakulása

Az ínybetegségek kialakulásáért elsősorban a foglepedék felelős, mely a fogak felszínén folyamatosan lerakódó, baktériumok tömegéből álló színtelen, filmszerű ragacsos massza. Amennyiben a lepedéket rendszeres fogmosás és fogselymezés segítségével nem távolítjuk el, könnyen felhalmozódik az ínyen és az íny alatt is, ínygyulladást idézve elő. Tartósan fennálló, kezeletlen ínygyulladás súlyosabb ínybetegséghez, fogágybetegséghez vezethet, amikor a fogakat rögzítő csontszerkezet és íny pusztulása is bekövetkezhet.

Ha úgy érzi, hogy ínyproblémája van, haladéktalanul keresse fel fogorvosát, mivel az ínygyulladás kezdetben visszafordítható és gyógyítható.

Ínygyulladásra figyelmeztető tünetek:

  • ínyduzzanat, vöröses színváltozás
  • fogmosásnál, fogselymezésnél tapasztalható ínyvérzés
  • rossz lehelet, kellemetlen szájíz

A FERTŐZÉS TOVÁBB TERJEDHET:

A gyulladt ínyen található fekélyeken át a foglepedék baktériumai az érpályába kerülve eláraszthatják a szervezetet. A terhesség alatti megváltozott hormonális aktivitás fokozza az ínyvérzési hajlamot és a bakteriális tevékenységet is.

Mit tehetünk a fogíny épségéért?

A terhesség alatt gyakrabban alakul ki ínygyulladás, mely a kismamák mintegy 60- 70%-nál tapasztalható. Megfelelő lepedékeltávolítással az ínygyulladást okozó baktériumok távol tarthatók. A fogak és az íny épségének megőrzése miatt naponta legalább kétszer kell fogat mosni, ezenkívül a rendszeres fogselymezés is szükséges. A megfelelő szájhigiéne eléréséhez jó fogkefére és fluoridos fogkrémre is szükség van. Használjon jó minőségű Oral-B fogkefét és blend-a-med fogkrémet. Az Oral-B oszcillációs-rotációs, vagyis forgórezgő típusú elektromos fogkeféivel hatékonyabban lehet eltávolítani a lepedéket mint a kézi fogkefékkel. Kérdezze meg fogorvosát, hogy melyik Oral-B fogkefét és melyik blend-a-med fogkrémet ajánlja Önnek. A fogorvosi ajánlásoknak megfelelően legalább háromhavonként cserélje ki a fogkeféjét. Mivel a terhesség alatt megnő a fogszuvasodás és az ínygyulladás kialakulásának rizikója, a terhesség folyamán többször is keresse fel fogorvosát.

Terhesség és szájhigiéne

A terhesség alatt megnő a fogszuvasodás és az ínygyulladás kialakulásának esélye. Az édességfogyasztás iránti fokozott vágy és a reggeli émelygés és hányás is tovább fokozhatják a rizikót. Mindezek ellenére el lehet kerülni a fogszuvasodást és az ínygyulladást is.

  • Naponta legalább kétszer, reggel és este a lefekvés előtt is mosson fogat. Háromhavonta cserélje ki a fogkeféjét.
  • Használjon Oral-B kézi, vagy elektromos fogkefét. Az Oral-B által kifejlesztett oszcillációs-rotációs (forgó-rezgő) mozgású elektromos fogkefékkel több lepedéket lehet eltávolítani, mint a manuális fogkefékkel.
  • A fogmosás legalább két percig tartson.
  • Használjon Oral-B fogselymet is a fogak közötti és az íny alatti lepedék eltávolítására, mivel a fogkefe sörtéi nem képesek megtisztítani ezeket a területeket.
  • Használjon blend-a-med fluoridos fogkrémet a fogszuvasodás megelőzésére és a fogzománc épségének megőrzésére.
  • A várandós édesanya és a baba egészséges fogazata érdekében fontos az egészséges, vitamindús és kalciumban gazdag étrend.
  • Közölje fogorvosával, ha babát vár, és járjon rendszeresen fogorvosi vizsgálatra.

Fogszuvasodás

A fogszuvasodás, vagy káriesz kialakulása a foglepedék bakteriális tevékenységének következménye. Az újszülöttek szája csíramentes, majd a környezet hatására hamarosan kialakul náluk a természetes baktériumflóra. A csecsemők az őket elsőként gondozó felnőttektől kaphatják a fogszuvasodást okozó baktériumokat is, melyek jó szájhigiénia esetén csak minimális mennyiségben vannak jelen. Ez azt jelenti, hogy a jó szájhigiénéjű szülők gyermekeinél kisebb a tejfogak szuvasodásának esélye, mint az elhanyagolt fogazatúaknál. A rossz fogú szülők akár csókolgatással is megfertőzhetik a babát a fogszuvasodást okozó Streptococcus mutans nevű baktériummal. A cumi, vagy az etetőkanál is közvetítheti a fertőzést, ha az anya is a szájába veszi, mielőtt odaadja a kisbabának.

AZ ÍNYGYULLADÁS KÖVETKEZMÉNYE:

az ínygyulladás miatt a terhesek szájában felhalmozódott baktériumok a méhlepényen (placentán) keresztül elérhetik a magzatot, ahol károsan befolyásolhatják a magzati fejlődést.

+36 30 259 1002

Sürgősségi fogászati probléma esetén hívjon minket!

Egyéb, tervezett fogászati beavatkozás vagy egy esedékes fogászati kontroll esetén kérjük, használja online időpontfoglaló űrlapunkat.

Időpontfoglalás
Széchényi 2020
X

A nyílt napunk sikerességét mutatja, hogy egy hét alatt betelt.
Amennyiben szeretne Ön is részt venni, kérjük kövesse Facebook oldalunkat, ahol hamarosan közzé tesszük a júniusi nyílt nap időpontját.

Érdekel