Érzékeny fogak

Érzékeny fogak

Mit tehetünk az érzékeny fogakkal - a megelőzés és a kezelés lehetőségei

Tapasztalta már, hogy hideg, meleg, vagy édesség hatására megfájdultak a fogai?

Ha igen, ez valószínűleg fognyaki érzékenységet jelez. Felnőtteknél gyakran előfordul, hogy időnként érzékennyé válnak a fogaik hideg, meleg, vagy édes ételek, italok fogyasztásakor. A fognyaki érzékenység miatti fájdalom nem állandó, többnyire időszakos, de néha nagyon kellemetlenné válhat.

A fognyaki érzékenység, vagy más szóval dentin érzékenység jellemzője, hogy a fent leírt ingerek, vagy akár hideg levegő belégzésének hatására átmeneti, éles fájdalom jelentkezik.

Leggyakrabban a fogíny visszahúzódását követően alakul ki a fognyaki érzékenység. Az ép fogíny beborítja a fogak gyökérének külső felszínét, ezáltal védi az alatta levő dentint a szájüregben jelentkező külső ingerektől. Az íny visszahúzódásával a foggyökeret borító dentin felszíne szabaddá válik, az így nyitottá vált dentincsatornák révén fokozott érzékenység alakulhat ki.

Fognyaki érzékenység esetén forduljon fogorvosához és beszélje meg a kezelés lehetőségeit.

Mit jelent a fognyaki érzékenység?

Ép, egészséges fogazat esetén a fogak belső keményállományát alkotó ún. dentint a fogak koronai részén a fogzománc, a gyökér kezdeti részén pedig a fogíny borítja és védi. A fogzománc kopásával, vagy az íny visszahúzódásával a dentin szabaddá válhat. Ez a jelenség legtöbbször a kemény sörtéjű fogkefével, túl erősen végzett fogmosás következménye. A dentinben számtalan mikroszkopikus méretű csatorna található, melyek a dentin felszínén nyílnak és a fog belsejében levő idegvégződésekhez vezetnek. Így a hideg-meleg hatások, valamint az édességek a szabadon nyíló dentincsatornákon keresztül fájdalomérzést válthatnak ki a fogakban.

Hogyan jön létre a fognyaki érzékenység?

A fognyaki érzékenység, vagy dentin érzékenység jellemzője a hideg, meleg ételek, italok, vagy édesség fogyasztásakor jelentkező hirtelen, éles fájdalom. Ez a jelenség az íny visszahúzódás miatt a gyökérfelszín szabaddá válásának következménye. Az ép fogíny védi és beborítja a gyökérfelszínt, ezáltal megakadályozza a fájdalomingerek létrejöttét.

Az ínyvisszahúzódást és a fogzománc kopását kiváltó legfőbb okok:

  • Helytelen, rossz technikával, túl nagy erővel végzett fogmosás.
  • Túlságosan abrazív hatású, vagyis magas dörzsölőanyag-tartalmú fogkrémekkel végzett fogmosás.
  • Fogcsikorgatás, fogszorítás

A fentiek miatt bekövetkezhet a gyökeret borító dentin szabaddá válása és létrejöhet a fognyaki érzékenység. Emiatt bizonyos külső ingerek, mint a hideg, meleg, édesség, sőt még az érintés is fájdalmat okozhatnak.

A foggyökér szabaddá válása miatt gyakran jön létre gyökérszuvasodás is, mely feltétlenül fogorvosi kezelést igényel. A fogzománc kopása, vagy az íny visszahúzódása miatt szabaddá vált dentin kevésbé ellenálló, mint a fogak koronáját borító fogzománc. A dentin a fogzománcnál jóval kevesebb ásványi anyagot tartalmaz és kevésbé tömör, ezért a bakteriális foglepedék hatására könnyebben szuvasodik.

A fognyaki érzékenység megelőzése

A fognyaki érzékenység elkerülhető, ha sikerül megelőzni a fogíny visszahúzódását. Általában a jól végzett szájhigiéne segít a fognyaki érzékenység megelőzésében is. Az Oral-B által kifejlesztett oszcillációs-rotációs, vagyis forgó-rezgő típusú elektromos fogkefékkel hatékonyabban lehet eltávolítani a lepedéket mint a kézi fogkefékkel. Fogmosáskor ügyelni kell arra, hogy ne használjuk a fogkefét túl erős nyomással. (Ennek érdekében az Oral-B speciális nyomásérzékelővel ellátott elektromos fogkeféi túlzott nyomás esetén leállítják a fogkefefej mozgását.)

Fontos, hogy a naponta kétszeri, legalább két percig tartó fogmosást jó minőségű, medium sörtéjű fogkefével végezzük. Kérdezze meg fogorvosát, hogy melyik fogmosási módszert javasolja Önnek.

Ínyvisszahúzódás esetén, fognyaki érzékenység alakulhat ki. Fogágybetegségnél is gyakran tapasztalható a fognyaki érzékenység, mivel a gyulladt íny könnyen visszahúzódik a fogakról. Ha az íny visszahúzódása bekövetkezik, akkor a foggyökér felszíne, melyet egy dentinnek nevezett csontszerű anyag borít, szabaddá válik. A dentin, azaz a fognyak szabaddá válása tartós, visszafordíthatatlan jelenség, még akkor is, ha nem jár fognyaki érzékenységgel. Visszahúzódott íny esetén is nagyon fontos a jó szájhigiéne gyakorlása, mivel a lecsupaszodott fognyaki területeken könnyen kialakulhat a fognyaki szuvasodás, vagy más néven gyökérkáriesz.

Fogmosási tippek

Fogmosáskor a következő szempontokat érdemes figyelembe venni:

  • A kemény sörtéjű fogkefe és a rossz fogmosási technika kombinációja fogkopáshoz és ínyvisszahúzódáshoz vezethet. Használjon medium, legömbölyített sörtéjű Oral-B fogkeféket, hogy elkerülje a fogíny károsodását.
  • Az új fogkefék hatékonyabban távolítják el a lepedéket, ezért a fogkeféket három havonként ki kell cserélni, ahogy a fogorvosok is ajánlják. Előbb is szükségessé válhat a fogkefe cseréje, ha a sörték elhasználódnak, azaz szétállóak lesznek, vagy felrostozódnak.
  • Fognyaki érzékenység esetén használjon speciális Oral-B Sensitive fogkrémet, mely kálium-nitrát hatóanyagot tartalmaz. A káliumnitrát gátolja a fájdalominger fogbél irányába történő tovaterjedését, ezáltal csökkenti az érzékenységet.
  • Az antibakteriális hatóanyagot, tartalmazó blend-a-med fogkrémek gátolják a lepedék baktériumainak szaporodását, így csökkentik fogszuvasodás és ínygyulladás kialakulásának esélyét.

+36 30 259 1002

Sürgősségi fogászati probléma esetén hívjon minket!

Egyéb, tervezett fogászati beavatkozás vagy egy esedékes fogászati kontroll esetén kérjük, használja online időpontfoglaló űrlapunkat.

Időpontfoglalás
Széchényi 2020
X

A nyílt napunk sikerességét mutatja, hogy egy hét alatt betelt.
Amennyiben szeretne Ön is részt venni, kérjük kövesse Facebook oldalunkat, ahol hamarosan közzé tesszük a júniusi nyílt nap időpontját.

Érdekel